Charakteristika Akita Inu

Charakteristika, socializace a výchova …

Akita inu je plemeno přizpůsobivé, lehce cvičitelné, s dobrou pozorností, neohrožeností a odvahou, pevnými nervy, samostatně myslící, proto je nutné dbát od počátku na kvalitní ranou socializaci. Akita psychicky vyspívá během prvního roku života. Už takto mladý akita je schopen vykonávat zkoušky povahy. Již roční jedinec tohoto plemene je klidný, vyrovnaný, plně socializovaný, jestliže se ale včas a správně vychovává.
Raná socializace štěněte musí začít už u chovatele (u chovné feny) ve 3,5 až 10ti týdnech. V sedmi týdnech se postupně přistupuje k výchově. Výchova neznamená výcvik. Od čtvrtého měsíce věku štěněte se postupně zavádí program výcviku. To, co psovod naučí Akitu do prvního roku, to v ní zůstane.
Plemeno Akita inu se doporučuje plně socializovat do půl roku věku psa a to dostatečně dlouhým kontaktem s matkou (minimálně 50 dní), včasným návykem na ruch velkoměsta, kontaktem se psy jiných plemen, seznámením štěněte s pachy a pod., s důrazem na postavení v hierarchii smečky v období juvenilní fáze vývoje štěněte ( věk 9 týdnů – psí puberta). Chce-li majitel vychovat přátelského, společenského a spolehlivého psa, měl by umožnit psovi styk a zkušenost i s cizími lidmi ( dovolit hlazení kolemjdoucími). Všechna plemena potřebují kontakt, i dotykový s cizími lidmi. Akita dokáže velmi rychle přemýšlet, rychle zhodnotí situaci a podle toho jedná. Bude-li majitel svému psu věnovat tu nejlepší péči a výchovu, bude Akita jeho věrným ochráncem.
I přes pověstnou tvrdohlavost je Akita schopen se naučit výborné a přesné poslušnosti. Má výbornou paměť, rychle se učí. Povely plní s přesností, ale pomaleji …
Nejdůležitějším bodem pro výchovu a výcvik je kladení důrazu na postavení v lidské smečce. Psovod (majitel) musí být vždy vůdcem smečky (alfou ), rodina betou a až potom zaujímá místo ve smečce pes (gama). Jestliže do prvního roku štěněte toto majitel opomene, narazí při výcviku u staršího jedince na tvrdý odpor. Akita má však jednu výhodu. Na rozdíl od jiných plemen je v hierarchii smečky stálá a po správné rané socializaci by nemělo docházet ke konfliktům.
Pro toto plemeno jsou důležité návštěvy kynologického výcvikového střediska až do věku jednoho roku. Po tomto období je třeba dbát na opatrnost při průběhu socializace s ostatními plemeny. Akita je dominantní, v rámci psí smečky se staví do role alfy a proto nesnese některé projevy hry a dominance.
Akita inu výchovou a výcvikem se nijak zvlášť neliší od jiných plemen. Je však nutné si uvědomit, že Akita je velké , tvrdohlavé plemeno s nízkým prahem bolestivosti a smečkovou dominancí.
Akita inu je všestranné plemeno, používá se jako pes strážní, canisterapeutický, záchranářský.